تاريخ : | | نویسنده : 24linuxvps
یک متخصص پزشکی ورزشی تاکید کرد: انجام فعالیت‌های ورزشی در هوای آلوده مانند شرایط این روزهای تهران برای تمامی سنین مضر است و می‌تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد.

دکتر شاهین صالحی در گفت‌وگو با ایسنا درباره خطرات ورزش در هوای آلوده، اظهار کرد: با افزایش آلودگی هوا و به موازات آن کاهش اکسیژن، فعالیت قلب افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن ذرات بسیار ریز معلق در هوا که برای بخش‌های حیاتی بدن مانند کلیه‌ها، ریه و قلب مضر هستند وارد بدن شده و سبب تنگی نفس و ناراحتی های قلبی و عروقی خطرناک می‌شوند.

این متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به این که خطرات ورزش در هوای آلوده با توجه به میزان آلودگی متفاوت است، گفت: اگر هوا به میزان کمی آلوده باشد توصیه می‌شود افراد در کنار بزرگراه‌ها و یا خیابان‌های پر تردد ورزش نکنند و مخصوصاً افراد مسن و کودکان از انجام فعالیت‌های ورزشی در فضای باز خودداری کنند. اما هنگامی که میزان ذرات معلق مضر برای بدن در هوا شدیداً افزایش پیدا کند همانند چیزی که هم اکنون در تهران و شهرهای صنعتی شاهد هستیم، افراد چه بزرگسال، پیر، جوان و کودکان همگی باید از ورزش در فضاهای باز به طور جدی خودداری کنند، چرا که می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای آنان داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: در چنین هوایی میزان تنفس با ورزش کردن بالا می‌رود و به موازات آن ذرات آلوده بیشتری وارد خون می‌شوند که این سبب مشکلات تنفسی و قلبی – عروقی زیادی می‌شود. افراد حتماً باید در چنین روزهایی در فضاهای بسته مخصوصاً در استخرها به دلیل داشتن رطوبت و فضای سالم‌تر به ورزش‌هایی مانند شنا بپردازند.

صالحی هشدار داد افرادی که ناراحتی های قلبی و یا ریوی و تنفسی دارند و هم‌چنین افراد مسن و کودکان زیر 12 سال حتی المقدور از خارج شدن از فضاهای بسته و ورود به فضاهای باز به دلیل خطرات آلودگی هوا جداً خودداری کنند، چرا که این افراد بیشتر در معرض خطر هستند.

این متخصص پزشکی ورزشی هم‌چنین استفاده از ماسک برای جلوگیری از ورود ذرات آلوده به بدن را ناکارآمد دانست و گفت: استفاده از این گونه ماسک‌ها که از داروخانه تهیه می‌شود هیچ گونه اثر مثبتی برای جلوگیری از ورود ذرات آلوده به بدن ندارند، چرا که ذرات ریزتر از دو و نیم میکرون به راحتی از روزنه‌های ماسک وارد جریان تنفسی بدن می‌شوند و تنها ماسک‌های بسیار ویژه‌ای که گران و اندک هم هستند تا حدی توانایی این کار را دارند. ماسک‌هایی هم که بر روی آنها لایه‌های کربن قرار دارد تنها تا یک روز این توانایی را دارند که هوای آلوده را تصفیه کنند.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.