حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: نهادهای قضایی و نظارتی یا ضابطین آنها به شرطی در برخورد با ناهنجاری ها توفیق می یابند که جامعه هدف نیز عمل مورد نظر آن ها را ناهنجار بداند.
به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی این مطلب را در دیدار با رییس و اعضای کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال بیان کرد.
وی افزود: اگر شما عمل ناهنجاری را با عنوان ناهنجاری برای جامعه تعریف کنید همه جامعه برای بر طرف کردن آن همدلی می کند اما اگر از نظر آنها ناهنجاری نباشد، هرچقدر برخورد کنید کمتر نتیجه می گیرید و برای جامعه هدف مظلومیت می آورد و جواب عکس می دهد.
سید حسن خمینی ادامه داد: پس در برخورد با ناهنجاری ها از جایی آغاز کنید که جامعه آن را ناهنجار تلقی می کند، در غیر این صورت تیغ شما از برش می افتد و در موارد دیگر هم کار شما فایده ای ندارد.
**لزوم تناسب جرم و جزا
یادگار امام با تاکید بر تناسب جرم و جزا در جامعه گفت: این دو عامل باید با هم متناسب باشد و اگر این تناسب به هم ریخت، بیشترین کسی که نفع می برد خود مجرم است.
سید حسن خمینی افزود: اگر کسی تخلف کرد و به دو سال زندان محکوم شد جامعه می پذیرد، اما اگر قاضی حکم داد که او را در ملاء عام شلاق بزنند یا به 35 سال زندان محکوم کرد آن مجرم مظلوم می شود و جرم هم در دید جامعه از حالت جرم خارج می شود. 
وی تاکید کرد: باید متناسب با نیاز اجتماعی به جرم جزا داده شود؛ و الا آن جرم در جامعه پذیرفته می شود و در نتیجه آن، قبح فعل «جزا دادن» تبدیل به یک حسن در مجرم تبدیل می شود و حسن مجرم به جرم منتقل می شد و در نتیجه خیلی ها آن جرم را در جامعه از لج ما انجام می دهند که خیلی از ناهنجاری ها در جامعه به همین دلیل رخ می دهد.
یادگار امام بار دیگر تصریح کرد: در جرایمی که رخ می دهد، بین جرایمی که جامعه جرم می داند و جامعه جرم نمی داند باید تفاوت قایل شد، شروع برخوردها باید با جرائمی باشد که جامعه هم جرم می داند و مراقب باشیم در آن دسته دیگر که جرم تلقی نمی شود،برخوردها متناسب با جرم و همراه با تذکر و ارشاد باشد که در این صورت اثرگذاری کار بیشتر می شود.
** تخلفات به ورزش ضربه می زند
یادگار امام به تخلفات ورزشی هم اشاره کرد و ادامه داد: این تخلفات چه اندک و چه زیاد به اصل ورزش و تیم داری ضربه می زند و تبدیل به ناهنجاری می شود. 
سید حسن خمینی اضافه کرد: در خصوص مواردی چون رشوه، صرفا معرفی رشوه گیرنده باعث می شود که جمعیت او را به استادیوم راه ندهد! لذا فقط کافی است موضوع را در موارد لزوم اطلاع رسانی کنید. 
وی توصیه کرد: مراقب باشیم که زیاد حکم دادن مخصوصا در این موارد که اجتماعی است، نه قضایی- باعث ایجاد لج بازی در طبقه مخاطب شما که جوانان هستند می شود؛ زیرا لجبازی و غرور در ذات جوانی هست.
سید حسن خمینی یادآور شد: به نظر می رسد کدهای اخلاقی خوبی در جامعه ما مانند احترام به بزرگتر وجود دارد که در عرصه ورزش، اینگونه کدها را باید پررنگ کرد. 
وی توضیح داد: مثلا شما اگر در جامعه بگویید که احترام ریش سفید و بزرگتر را حفظ کن، کسی دلیل آن را جویا نمی شود، زیرا جزو مقبولات ذهنی مردم است.
یادگار امام با اشاره به برخی حواشی در عرصه فوتبال کشور، اظهار داشت: طبیعتا در هر جایی که پول باشد، اگر کنترل وجود نداشته باشد، حواشی پدید می آید و حتما به فوتبال آسیب می زند.
سید حسن خمینی با اشاره به اینکه در سایر حوزه ها، نقطه اوج در سنین پختگی است، افزود: نقطه اوج در ورزش همان اول کار است. یعنی یک انسان 18 یا 20 ساله ناگهان تبدیل به سوپر استار می شود، روزنامه ها عکس او را می اندازند، تلویزیون با آنها مصاحبه می کند، هرجا می روند مردم به آنها اقبال نشان می دهند، اگر گل بزند تا مدتی روزنامه ها به او می پردازند.
وی ادامه داد: نفس شهرت، جذابیتی برای افراد می آورد و طبیعی است که یک جوان بی تجربه که شاید خاستگاه خانوادگی متفاوتی هم داشته باشد، نتواند تحت تاثیر این فضا، خود را مدیریت کند، البته عده ای هم هستند که در حاشیه قرار می گیرند تا از این ورزشکاران سوء استفاده کنند.
یادگار امام خاطر نشان کرد: در ورزش یک جوان بدون هیچ آمادگی وارد عرصه ای می شود که به شدت پرهیجان و پر حاشیه است. اگر این جوان مدیریت نشود، واقعیات برای او توضیح داده نشود و از او صیانت نشود، طبیعی است که حواشی پیدا می شود.
وی ادامه داد: کسانی که در حاشیه هستند چون پول در کار است، سوء استفاده هم می کنند و بعضا آنقدر متخصص شده اند که بهره های غیر شرعی و غیرقانونی هم برای خود کسب می کنند؛ در حالی که ممکن است خودشان یکبار پا به توپ نزده باشند.
** به کمیته نظارتی و اخلاقی فدراسیون ها بها داده شود
سید حسن خمینی با مهم خواندن نفس شکل گیری کمیته اخلاق در ورزش اضافه کرد: به نظر من در برخورد با مسایل تفاوتی بگذارید؛ برخورد با جوانی که احیانا تخلف می کند و ممکن است عمل او از روی ناآگاهی باشد و برخورد با کسی که در فن خود خبره است و می فهمد که کار او چه معنایی دارد، باید متفاوت باشد. 
وی یادآور شد: به یک جوان که تازه وارد شده و مورد سوء استفاده افراد غیر موجه قرار می گیرد، می توان تذکر داد و از او دستگیری کرد نه اینکه یکباره برخورد کرد.
یادگار امام با طبیعی خواندن تخلفات در فضای فعلی ورزش به دلایل این امر پرداخت و گفت: فقط فطرت پاک انسانها و کنترل مجموعه ورزشی از خودش، می تواند مانع تخلفات باشد، در این راستا از طرفی اخلاقیات را باید درون خود ورزشکاران بارور کرد و از طرف دیگر به این کمیته نظارتی و اخلاقی فدراسیون بها داد.
سید حسن خمینی با هشدار نسبت به اینکه اگر در دراز مدت به این موضوع توجه نشود فوتبال ایران بسیار لطمه می بیند، تصریح کرد: وسعت مجموعه فوتبال آنقدر زیاد نیست که از دل یک رقابت، جوانه های سالمی پدید بیاید. لذا فضا به گونه ای می شود مانند یک جنگل انبوه اجازه نمی دهد کسی رشد کند و همه را خفه می کند.
یادگار امام اظهار داشت: ما کشورهای زیادی داریم که گرفتار این وضعیت هستند و با وجود پیشرفته بودن به جایی نمی رسند که نمونه آن فضای رها شده فوتبال ایتالیا در مقابل فوتبال کنترل شده آلمان است.
وی با اشاره به کمیته اخلاق در ورزش، اصل لزوم وجود این مجموعه را مسلم دانست و افزود: راه توفیق کمیته، مانند هر نهاد نظارتی دیگر، این است که قبل از آنکه فعال شود و بخواهد برخورد کند فلسفه وجود آن برای کسانی که موضوع برخورد هستند مسلم باشد. 
سید حسن خمینی تصریح کرد: وقتی شما به مجموعه در این مورد توضیح دهید خودش اشتیاق نشان می دهد و در این مورد خاص اگر بگویید که این کمیته به نفع همه است حتی خود شما که موضوع برخورد هستید، استقبال می کنند. زیرا ممکن است روزی دیگر به خود آن فرد هم اجحاف صورت گیرد و لازم باشد که با آن برخورد شود.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.