اخبار,اخبارسیاست خارجی,همکاری آمریکا و ایران درباره عراق


اخبار سیاست خارجی - الشرق الاوسط: همگرایی ایران و آمریکا در عراق بی سابقه است، اسرائیل نگران است

یادلین داعش را با جنبش حماس مقایسه کرد و افزود داعش حدود 10 هزار جنگجو دارد که نصف تعداد جنگجویان جنبش حماس است. وی ادامه داد: «برخلاف حماس که پشت دیوارهای ما است، داعش تونل و توپخانه ندارد و هیچ متحدی ندارد که تجهیزات جنگی در اختیار آن قرار دهد و از توان وارد کردن ضربه‌ای راهبردی به اسرائیل نیز برخوردار نیست».

الشرق الاوسط نوشت: مقامات اسرائیلی می گویند خطر واقعی داعش برای این رژیم، خطری برای موجودیت آن و خطری مستقیم نیست بلکه خطری سیاسی است. علت آن هم همگرایی احتمالی ایران و کشورهای غربی برای مبارزه با این گروه و تاثیر آن بر مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش «تیک»، به رغم اطمینان دادن مقامات آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود مبنی بر این که دو مسئله داعش و برنامه هسته‌ای ایران کاملا از هم جدا هستند، اما منابع اسرائیلی از «همکاری مستمر» بین آمریکا و ایران و «هماهنگی فزاینده» آنها در مبارزه با داعش ابراز نگرانی کردند. این منابع می‌گویند اسرائیل «می‌خواهد مطمئن شود که این مسئله روی مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران تاثیر نخواهد گذاشت».

قرار است اسرائیل پیش از پایان ماه جاری (سپتامبر) هیئتی را برای گفتگو با دولت آمریکا در این باره و همچنین درباره دور آتی مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 درخصوص برنامه هسته‌ای ایران، به واشنگتن اعزام کند.

اختلافاتی بین اسرائیل و واشنگتن درباره شکل نهایی توافق با ایران وجود دارد که این اختلافات شامل تعداد سانتریفوژهایی که به ایران اجازه داده خواهد شد آنها را حفظ کند و همچنین وضع و سرنوشت رئاکتور آب سنگین اراک و شکل و میزان تحریم‌های اقتصادی برضد ایران و کاهش این تحریم‌ها مربوط می‌شود.

مقامات اسرائیلی شرکت کننده در مذاکرات با واشنگتن به پایگاه اینترنتی اسرائیلی «واللا» گفتند تل آویو می‌خواهد مطمئن شود آنچه در عراق رخ می‌دهد موجب هیچ تغییری در برناه‌ها در قبال ایران نخواهد شد.

اسرائیل معتقد است همگرایی ایران و آمریکا در خصوص عراق «بی‌سابقه است» و حتی از جنگ با «داعش» فراتر می‌رود. یک مقام اسرائیلی گفته است هماهنگی‌های «پشت پرده» بین ایران و آمریکا موجب انتخاب حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر عراق به جای نوری المالکی شد و این هماهنگی‌ها همچنین شامل جنگ با داعش از یک سو و مسلح کردن نیروهای پیشمرگ کرد عراقی از سوی دیگر می‌شود.

مقامات اسرائیلی گفتند: «این همکاری به خودی خود، ربطی به اسرائیل ندارد، ولی پیامدهای آن بر مذاکرات هسته‌ای مسئله مهمی است».

رسانه‌های اسرائیل به اظهارات قبلی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران استناد کرده‌اند که گفته است: «اگر در عراق همکاری کنیم، طرف مقابل ما در مذاکرات هسته‌ای باید در مقابل چیزی بدهد».

اما وزارت امور خارجه ایران بیان چنین اظهاراتی را تکذیب کرد و گفت ظریف درباره رئاکتور هسته‌ای «اراک» سخن می‌گفته است که تلفظ آن در زبان انگلیسی مانند تلفظ نام «عراق» است.

در همین حال، اسرائیل گمان می‌کند به هدفی برای سازمان‌های جهادی تبدیل شده است. موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل اخیرا پس از نزدیک شدن «جبهه النصره» به مرزهای اسرائیل در جولان، هشدار داد اسرائیل به هدفی برای این گروه‌های تندرو در سوریه و همچنین به هدفی برای ایران تبدیل شده است که با حمایت از دولت بشار اسد و حزب الله لبنان تلاش می‌کند حوزه نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد.

اما عاموس یادلین، رئیس مؤسسه تحقیقات امنیت ملی اسرائیل معتقد است گروه داعش تهدیدی برای موجودیت اسرائیل محسوب نمی‌شود و بختی برای تبدیل شدن به چنین تهدیدی ندارد. یادلین که قبلا رئیس دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل بود در مقاله‌ای در روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشت: «این سازمان تندرو (داعش) در کوتاه مدت تهدید خطرناکی برای اسرائیل محسوب نمی‌شود».

وی افزود: «داعش در فاصله صدها کیلومتری از مرزهای ما فعالیت می‌کند؛ و حتی اگر در فاصله نزدیک‌تری هم فعالیت داشت من تردید دارم که می‌توانست به اسرائیل و شهروندان آن آسیبی برساند». وی خاطرنشان کرد: «خطر گروه (داعش) به عنوان یک سازمان جهادی جهانی برای اسرائیل، از نظر ماهیت با خطر سازمان القاعده که اسرائیل از بیش از ده سال پیش با آن مواجه است، تفاوتی ندارد».

یادلین داعش را با جنبش حماس مقایسه کرد و افزود داعش حدود 10 هزار جنگجو دارد که نصف تعداد جنگجویان جنبش حماس است. وی ادامه داد: «برخلاف حماس که پشت دیوارهای ما است، داعش تونل و توپخانه ندارد و هیچ متحدی ندارد که تجهیزات جنگی در اختیار آن قرار دهد و از توان وارد کردن ضربه‌ای راهبردی به اسرائیل نیز برخوردار نیست».


 اخبار سیاست خارجی - تیکرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.