تاريخ : | | نویسنده : 24linuxvps

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 
اخبار سیاست خارجی - ماجراي افشاي يك موضوع محرمانه!

 

ديپلمات‌ها چمدان‌ها را بسته و عازم وين شدند تا طي امروز و فردا مباحث كارشناسي را درباره موارد اختلافي پي بگيرند.

 

همزمان با اين سفر گزارش ماهانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز درباره پايبندي كشورمان به طرح اقدام مشترك (توافق ژنو) انتشار يافته است و از طرف ديگر در حوزه رسانه‌اي و جبهه غير رسمي نيز فعاليت‌ها روند شتاباني به خود گرفته و مخالفين در هر دو سوي ميدان فعال شده‌اند.

 

جالب آنكه اقداماتي كه در دو سوي اردوگاه از سوي تندروها انجام مي‌پذيرد يك نوع مبادله پينگ‌پنگي است كه طرف مقابل را براي اخلال و فشار بر روند مذاكرات تجهيز مي‌كند. بازي‌هاي رسانه‌اي نيز از جمله مواردي است كه اين روزها زياد به چشم مي‌آيد و قصد آن تاثير‌گذاري رواني بر روند مذاكرات است از جمله آنكه سخنان يوكيو آمانو دبيركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شكلي انعكاس يافته كه گويي طرف ايراني همكاري لازم و مطلوب را با بازرسان آژانس ندارد، اين در حالي است كه متن گزارش آژانس مويد همكاري تمام عيار و منطبق با برنامه توافق ميان ايران و آژانس است و خود آمانو نيز تاكيد داشته كه تنها در بخشي از بندهاي پنجگانه توافق، پيشرفت حاصل نشده كه البته مقامات ايراني بارها اعلام كرده‌اند اين تاخير نه معطوف به طرف ايراني كه برآمده از تعلل خود آژانس انرژي اتمي بوده است.

 ماجراي افشاي يك موضوع محرمانه
يكي از موضوعاتي كه منتقدين تندرو مذاكرات در داخل بر روي آن مانور گسترده‌اي داده و مذاكره‌كنندگان كشورمان را با هجمه و حملات رسانه‌اي روبرو مي‌كردند، اين بود كه مذاكرات محرمانه اعلام شده است. جالب آنكه اين روند در مذاكرات پيشين نيز به منصه ظهور رسيده و بطور معمول نتايج و برآيند مذاكرات از كانال‌هاي رسمي و متعارف به اطلاع مقامات ذي‌صلاح در شوراي عالي امنيت ملي و ديگر اركان مي‌رسيد.

 

با همه اين اوصاف تندروها محرمانه خواندن مذاكرات از سوي تيم مذاكره‌كننده دولت يازدهم را عاملي نامطلوب ارزيابي مي‌كردند. جالب آنكه افشاي سخنان وزير امور خارجه كشورمان در گفت‌وگو با اعضاي كميسيون امنيت ملي و رسانه‌اي شدن آن توسط يك روزنامه خاص، يك سال پيش در چنين روزهايي پس از سفر نيويورك و دو هفته مانده به آغاز مذاكرات ژنو، واكنش‌هاي متعددي را در پي داشته و حتي ظريف را از فرط ناراحتي روي ويلچر برد و البته تذكر صريح رئيس مجلس را نيز در پي داشت.

 

حال يك سال پس از آن موعد و در حالي كه مذاكرات در پيچ نهايي و تند خود قرار دارد، يك‌بار ديگر افشاي گفت‌وگوي معاون وزير امور خارجه، سيدعباس عراقچي با اعضاي كميسيون امنيت ملي توسط يكي از منتقدين پرو پاقرص مذاكرات يعني جواد كريمي قدوسي سوال برانگيز شده است.

 

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سیاست‌ خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاري مهر، گفته است: «عضو ارشد تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي در جلسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خبر داد با وجود اينكه آمريكا در مذاكرات نيويورك و وين قبول نمي‌كرد ايران بيش از 1300 سانتريفيوژ روشن داشته باشد اما در مذاكرات اخير پذيرفت كه ايران 4000 سانتريفيوژ روشن داشته باشد.»

 

اين سخنان در حالي اعلام عمومي مي‌شود كه عراقچي در گفت‌وگو‌هاي علني خود صحت و سقم پيشنهادات پيرامون غني‌سازي را كه در رسانه‌هاي داخلي و بين‌المللي اعلام مي‌شود، همواره تكذيب كرده و بديهي است در فضاي فعلي كه كنگره و لابي‌هاي صهيونيستي فشار عمده‌اي را روي دولت اوباما وارد مي‌كنند تا درباره پذيرش غني‌سازي كمترين انعطاف ممكن را داشته باشد، افشاي اين خبر دست تندروها را براي فشار بر دولت اوباما و مذاكره‌كنندگان غربي بيشتر مي‌كند.

 

ضمن آنكه طرف ايراني نيز همواره بر حفظ 9200 سانتريفيوژ فعال خود تاكيد دارد و افشاي اعلام چنين رقمي در جلسه‌اي با اين ميزان از اهميت، امكان بازي و مانور طرف ايراني را كاهش داده و در افكار عمومي و به طرف مقابل چنين القاء مي‌كند كه طرف ايراني به حفظ اين ميزان از سانتريفيوژها قانع است!

 

حال بايد پرسيد كه چرا كريمي قدوسي با وجود تاكيد و تصريحات مبني بر عدم انعكاس مذاكرات كميسيون امنيت ملي و تعيين‌سازوكار مشخص براي آن كه بايد از قول سخنگوي كميسيون انتشار رسانه‌اي بيابد، چنين خبري را آن هم در اين برهه حساس انعكاس داده است.

 جنجال‌سازي همزمان با گزارش آژانس
آژانس بين‌المللي انرژي اتمي دوشنبه شب گزارش ماهانه خود پيرامون پايبندي ايران به طرح اقدام مشترك (توافق ژنو) را انتشار داد. در اين گزارش طي 14بند، تاكيد شده است كه ايران از 20 ژانويه 2014 تاكنون به تعهداتش عمل كرده است.

 

نكته جالب آنكه همزمان با اعلام اين گزارش كه بر حسن‌نيت طرف ايراني تصريح دارد، خبرگزاري رويترز سخنان يوكيو آمانو در كنفرانس شوراي حكام درباره پادمان‌هاي هسته‌اي را انعكاس داده و مدعي شده آمانو گفته است: پيشرفت كندي در تحقيقات آژانس درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران حاصل شده است.

 

اين در حالي است كه آمانو در اين جلسه، گفته است: ايران بخش اعظم گام‌هاي عملي مورد توافق با آژانس را اجرايي كرده اما هنوز همه آنها را اجرايي نكرده است. حال چرا خبرگزاري رويترز اين خبر را اينگونه آن هم در اين برهه زماني انعكاس داده جاي تعجب دارد. بهروز كمالوندي سخنگوي سازمان انرژي اتمي كشورمان نيز گزارش آژانس را تاييد‌كننده تلاش‌هاي طرف ايراني دانسته و انعكاس سخنان آمانو در جلسه پادمان‌ها از سوي رويترز را جهت‌دار و به دور از واقعيت عنوان كرده است.

 ذهنيت‌سازي درباره تمديد مذاكرات
درحالي كه طرفين با جديت اعلام كرده‌اند كه برنامه‌اي براي تمديد مذاكرات نداشته و با تمام توان براي رسيدن به توافق هسته‌اي تا ضرب الاجل تعيين شده تلاش خواهند كرد، رسانه‌هاي غربي خطی خبري را دنبال مي‌كنند كه درصدد القاي اين نكته است كه مذاكرات در موعد مقرر به فرجام نرسيده و نيازمند تمديد است.

 

رويترز مدعي شده كه پيشنهادات طرفين مورد قبول يكديگر قرار نگرفته و نظرات فاصله‌هاي زيادي دارند و جز شكست مذاكرات يا تمديد آن چاره ديگري باقي نمانده است. اين خبرگزاري مدعي شده طرف غربي پيرامون سانتريفيوژها طرحي داده كه آن را سازشكارانه مي‌داند اما طرف ايراني حاضر به انعطاف تا اين ميزان نيست. از طرف ديگر اين خبرگزاري طرح ايران براي لغو كامل تحريم‌ها در زمينه بانكداري و انرژي را چالش‌برانگيز خوانده چرا كه غربي‌ها معتقد به تعليق تحريم‌ها و سپس لغو آن هستند و بديهي است كه نزديكي ديدگاه‌ها نياز به چانه‌زني‌هاي زمان‌بر و جلب نظر طرفين و تدوين‌سازوكار دارد.

 آخرين فعل و انفعالات در عرصه رسمي
اريك شولتز، معاون سخنگوي كاخ سفيد در پاسخ به شايعات چند روز گذشته و خبر نيويورك تايمز پيرامون دور زدن كنگره توسط اوباما در مقوله لغو تحريم‌ها، گفته است: دولت آمريكا هيچ طرحي براي لغو تحريم‌ها عليه ايران بدون موافقت كنگره ندارد. وي تاكيد كرده كه دولت قطعا با كنگره پيرامون لغو تحريم‌ها رايزني خواهد كرد و گزارشات مبني بر تلاش دولت براي كنار گذاشتن كنگره در اين توافق نامعقول است، نكته‌اي كه ماري هارف، سخنگوي وزارت خارجه آمريكا نيز به زباني ديگر آن را بيان كرده و تاكيد مي‌كند: در صورتي كه توافق جامع حاصل شود ما درباره چگونگي كاهش تحريم‌ها شفاف خواهيم بود. اين مفهوم كه ما با كنگره گفت‌وگوهايي نداشته‌ايم و اينكه هيچگونه اقدام كنگره نياز نيست، مضحك است.

 

سخنگوي وزارت امور خارجه چين نيز اعلام كرده كه مي‌توان به حصول توافق نهايي تا پايان ضرب‌الاجل 24نوامبر اميدوار بود و كشورش از هيچ تلاشي در اين زمينه كوتاهي نكرده و با ايده‌هاي خلاقانه مي‌توان به توافق جامع دست يافت.

 

پاتروخوف دبير شوراي عالي امنيت ملي روسيه نيز كه در تهران است، گفت: بهره‌مندي از برنامه صلح‌آميز هسته‌اي حق مسلم و بلاشرط ايران است. سرگئي ريابكوف، معاون وزير خارجه روسيه نيز گفته است كه مديران سياسي 1+5 اوايل نوامبر نشست مشورتي برگزار خواهند كرد البته وي تعيين زمان دقيق مذاكرات را منوط به تصميم طرف آمريكايي دانسته است.
اخبار سیاست خارجی - آرمان
 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.