اخبار,اخباراقتصادی,نیروگاه ایرانی در تاجیکستان

 

 اخبار اقتصادی - بهره برداری از نخستین سد و نیروگاه ایرانی در تاجیکستان

 نیروگاه این سد نیز از نوع سطحی جریانی است و با دارابودن دو واحد 110 مگاواتی و درمجموع 220 مگاوات، سالانه یک‌هزار گیگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند.

بهره‌برداری رسمی از سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 به‌عنوان "نخستین سد و نیروگاه ایرانی در تاجیکستان" با حضور روسای جمهوری ایران و تاجیکستان به‌صورت ویدئوکنفرانس در کاخ ملت شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

به‌گزارش وزارت نیرو (پاون)، حسن روحانی که برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای به تاجیکستان سفر کرده است، به‌صورت ویدئوکنفرانس دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 را که با دانش و تلاش متخصصان ایرانی ساخته شده است، صادر کرد.

مهران لطفی مدیرعامل شرکت فراب نیز که در این آیین حضور داشت، در این‌باره گفت: سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ‌توده با توجه به مشکلات ناشی از کمبود شدید برق تاجیکستان در فصل سرما، منبع مطمئنی برای تامین انرژی برق در این کشور است و از این رو، از این طرح به‌عنوان نمونه موفقی از صادرات خدمات فنی و مهندسی متخصصان توانمند ایرانی یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه واحد نخست نیروگاه برق‌‌آبی سنگ‌توده 2 در تاریخ دهم دی‌ماه 1390 وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شده است، گفت: مجموع برق تولیدشده در این نیروگاه تاکنون، بیش از 1.5 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

مدیرعامل شرکت فراب سپس گفت: با راه‌اندازی طرح سد و نیروگاه سنگ‌توده 2، تولید انرژی برق‌آبی جمهوری تاجیکستان به میزان یک‌هزار گیگاوات ساعت در سال افزایش یافته است.

لطفی سپس درباره تاریخچه این طرح گفت: براساس یادداشت‌تفاهمی که دی‌ماه 1383 به امضای وزیران نیرو و انرژی ایران و تاجیکستان رسید، احداث سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 در تاجیکستان به شیوه B.O.T (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) و در مدت زمان پنج سال به ایران واگذار شد که وزارت نیرو نیز شرکت فراب را به‌عنوان تنها شرکت ایرانی دارای تجربه و تخصص در زمینه احداث نیروگاه‌های برق‌آبی بزرگ به‌عنوان متولی تاسیس شرکت پروژه سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 (سنگاب) انتخاب کرد.

وی افزود: هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران نیز بانک توسعه صادرات ایران را به‌عنوان بانک عامل در اعطای تسهیلات موردنیاز برای اجرای طرح تعیین کرد و در اسفندماه سال 1384، آیین کلنگ‌زنی احداث طرح با حضور رییس‌جمهوری تاجیکستان و وزیر نیروی وقت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مدیرعامل شرکت فراب در ادامه گفت: پس از 58 ماه کار فشرده و شبانه‌روزی دست‌اندرکاران اجرای این طرح بزرگ، واحد نخست نیروگاه برق‌‌آبی سنگ‌توده 2 در دی‌ماه 1390 وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شد و تولید انرژی در این نیروگاه آغاز شد.

لطفی درباره هزینه‌های ساخت این سد و نیروگاه، گفت: هزینه‌های ساخت این سد و نیروگاه از سوی بانک توسعه صادرات ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، دولت تاجیکستان و شرکت پروژه "سنگاب" (وابسته به شرکت فراب)، تامین شده است.

براساس این گزارش، ساختگاه سد و نیروگاه سنگ‌توده 2 در 180 کیلومتری جنوب‌شرقی دوشنبه و در استان ختلان، واقع شده است.

سد سنگ‌توده 2 از نوع خاکی با هسته رسی مرکزی بوده و طول تاج آن 305 متر و عرض تاج آن 12 متر است.

این سد با دارا بودن مخزنی به حجم 66 میلیون و 500 هزار مترمکعب، 31 متر ارتفاع دارد.

نیروگاه این سد نیز از نوع سطحی جریانی است و با دارابودن دو واحد 110 مگاواتی و درمجموع 220 مگاوات، سالانه یک‌هزار گیگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند.


 اخبار اقتصادی - وزارت نیرورپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.